
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9.81 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 5.08 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 750 mA |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 750 mA |
| Output Voltage | 1 V |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Active |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Max Output Current | 750 mA |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Switching Frequency | 24 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Output Voltage | 1 V |
| RoHS | Compliant |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Packaging | Tube |
Stock: 305
Distributors
pcbx
Unit Price$1.60813
Ext.Price$1.60813
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.60813 | $1.60813 |
| 10 | $1.20117 | $12.01170 |
| 25 | $1.05755 | $26.43875 |
| 50 | $1.01270 | $50.63500 |
| 100 | $0.96975 | $96.97500 |
| 300 | $0.92862 | $278.58600 |
| 500 | $0.88924 | $444.62000 |
| 1000 | $0.85151 | $851.51000 |
| 3000 | $0.82899 | $2486.97000 |
| 5000 | $0.80706 | $4035.30000 |
